UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Pętla Z4 - Z Żuław nad morze
Dystans trasy: 36.0 km
Czas przejazdu: 3:00

Pętla jest długa, ale łatwa i przyjemna. Z Żuław Gdańskich dojedziemy na Wyspę Sobieszewską, a stamtąd na plażę. Pętla prowadzona jest trasami rowerowymi, więc jest bezpieczna. Jedyny kłopotliwy odcinek to Świbno - Błotnik, prowadzący drogą publiczną (ok. 4,5 km). Podróż można rozpocząć w Błotniku na przystani żeglarskiej, gdzie możemy zostawić auto. Na przystani można skorzystać z infrastruktury turystycznej w pejzażu rzeki Martwej Wisły i przycumowanych do pomostów jachtów i łodzi.

Między Świbnem a Błotnikiem z bliska można zobaczyć obiekt hydrotechniczny w postaci Śluzy Przegalina, która wyrównuje poziom wody pomiędzy przekopem Wisły a Martwą Wisłą.

W Koszwałach, w gminie Cedry Wielkie przy trasie znajduje się kolejny zabytek architektury Żuław: dom podcieniowy z końca XVIII wieku, z podcieniem opartym na 7 słupach.

W dawnych wiekach Mierzeja Wiślana i Żuławy Gdańskie stanowiły jeden organizm o wzajemnie przenikających się obyczajach i kulturze.

Od miejscowości Przejazdowo, przez Wyspę Sobieszewską do węzła nr 49 przed Błotnikiem, trasa przebiega wzdłóż Eurovelo 9.

 

Najciekawsze obiekty: przystań w Błotniku, dom podcieniowy w Koszwałach, Przegalina Śluza Południowa. Gastronomia: Oberża pod Lipami w Bystrej

Kategorie
dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Arrow left
Arrow right