UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

.

Żuławy Gdańskie niegdyś bardzo bogate, a dziś zachwycające uroczymi, unikalnymi, zabytkowymi obiektami sakralnymi i oryginalną architekturą domów podcieniowych. To obszar w delcie Wisły, płaski i bezleśny, poprzecinany kanałami odwadniającymi z centralnie przepływającą przez niego Motławą, bogaty w żyzną glebę. Jest świetnym terenem do wypadów za miasto szczególnie rowerowych, a zgłębiając wiedzę historyczną w pełni doznać jego unikalności. Trasy rowerowe po Żuławach Gdańskich

Czy wiesz że...

Na Żuławach w XVII wieku tańczono to samo co w Gdańsku. Na zabawy i przyjęcia obsługa muzyczna we wsiach żuławskich była zastrzeżona wyłącznie dla muzyków cechowych z Gdańska. Powodowało to, że śpiewano pieśni i grano muzykę, która panowała na salonach gdańskich.

Czy wiesz że...

Mieszkańcy Żuław Gdańskich często łamali zakazy dotyczące organizacji przyjęć, a wesela były okazją do prawdziwego zbytku. Zdarzało się, że zamówione w Gdańsku ciasta sprowadzano poczwórnym wozem, a wina wypijano sześćset butelek.

Czy wiesz że...

W końcu XVI wieku zaistniał na Żuławach Gdańskich obowiązek szkolny obejmujący dzieci od 6 do 14 roku życia. Starano się, aby w każdej wsi była szkoła z nauczycielem.

Czy wiesz że...

Nie brak było synów Żuławskich Gburów wśród uczniów Gimnazjum Gdańskiego. Nauka dzieci żuławskich niewiele odbiegała od nauki dzieci mieszczan gdańskich.

Czy wiesz że...

Ochroną wałów przeciwpowodziowych na Żuławach zajmował się zarządca wałów – przeważnie sołtys, który do pomocy miał przysiężnych wałowych i przysiężnych kanałów. Władza sołtysa nie ograniczała się tylko do zarządzania wałami, ale także pełnił zaprzysiężoną funkcję przedstawiciela burmistrza Żuław w sprawach egzekwowania prawa w danej wsi i rozstrzygał wątpliwości i spory.

Arrow left
Arrow right
Miejsca
icon

Rozlewisko Krępiec

Miejsce o charakterze osobliwości przyrodniczej. Łączą się tam trzy rzeki: Radunia, Motława i...

Więcej
icon

XVI- wieczny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Wróblewie

Parafia pw. Św. Piotra i Pawła we Wróblewie została erygowana w XIV wieku. Sama historia...

Więcej
icon

XVII- wieczny kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Kiezmarku

Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Kiezmarku jest zabytkowym kościołem z 1678...

Więcej
icon

XVII- wieczny Kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Krzywym Kole

Kościół filialny pw. Znalezienia Krzyża Świętego z XIV w. przebudowany w II poł XVII w....

Więcej
Aplikacja
mobilna

Nie czekaj, wykorzystaj weekend. Zainstaluj aplikację, wyjedź z Gdańska, weź rower, zaproś rodzinę lub znajomych, przyjedź, zobacz i poznaj, a nie będziesz żałował.

Appstore Google Play