UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Trasy rowerowe na Kaszubach - Wyżynie Gdańskiej

Wyżyna Gdańska jest położona na skraju Pojezierza Kaszubskiego, gdzie dominują łagodne wzgórza morenowe porośnięte lasami, a rzeka Radunia i jej rozlewiska i dopływy tworzą malownicze przełomy i zakola. To doskonały teren na rekreacyjne rodzinne wypady, aby odpocząć na łonie przyrody i skorzystać z szerokiej oferty ośrodków wypoczynkowych nad wodą. Atrakcyjne szlaki rowerowe pokażą, co można zobaczyć na Kaszubach Północnych.

Czy wiesz że...

Straszyn jest XIV wieczną wsią krzyżacką gdzie zatrzymywały się karawany kupieckie wędrujące "szlakiem bursztynowym" , a w XVI w. uruchomiono tu papiernię o dwóch kołach wodnych, która posiadała trzy znaki wodne (filigrany)

Czy wiesz że...

Stara Papiernia pochodzi z 1877 roku z zachowanymi holendrami z 1915 r. oraz maszynami papierniczymi z 1925 roku z zabytkowym piecem, w którym w latach 80. i 90. palono zarekwirowane narkotyki oraz akta i dokumenty służb bezpieczeństwa.

Czy wiesz że...

W drugiej połowie XVIII wieku właściciel Jankowa Karol Fryderyk von Conradi, ufundował we wsi wyższy zakład naukowy ( gimnazjum–Conradinum), który w 1900 przeniesiono do Gdańska Wrzeszcza gdzie istnieje do dnia dzisiejszego.

Czy wiesz że...

W Kowalach większość tutejszych gospodarzy tonęła w długach, karczma istniała tu już czterysta lat temu. Jednego z jej XVI-wiecznych właścicieli puszczono "z torbami", bo władze odebrały mu zgodę na wyszynk piwa. Była to kara za tolerowanie hazardu oraz gry w karty po godzinie dwudziestej drugiej.

Czy wiesz że...

W 1932 r. wybudowano w Zaskoczynie dom wypoczynkowy dla dzieci z niezamożnych rodzin, w którym przebywał m.in. Günter Grass, późniejsza tzw. Adolf-Hitler-Schule, którą w początku lat 40 XX w. przeniesiono do Jankowa. Dziś znajduje się w tym miejscu Dom Pomocy Społecznej dla osób starszych.

Czy wiesz że...

Ełganowo po I wojnie światowej z uwagi na niespotykanie wysoki niż w innych gminach Wolnego Miasta odsetek Polaków nazywane było Gniazdem Polaków.

Arrow left
Arrow right
Miejsca
icon

Skwer ks. Aeltermanna

W ramach projektu ze środków unijnych, zrealizowanego za pośrednictwem LGD „Trzy...

Więcej
icon

Muzeum Stara Papiernia w Łapinie

Muzeum Stara Papiernia w Łapinie, to miejsce wyjatkowe. Fabryka powstała w 1877 roku, i była...

Więcej
icon

Elektrownia Straszyn

Elektrownia wodna powstała w celu zapobiegania wiosennym powodziom, podczas których...

Więcej
icon

XIV- wieczny Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej w Lublewie

Centralnym punktem wsi, która miała charakter ulicówki dwudrożnej jest stary i...

Więcej
Aplikacja
mobilna

Nie czekaj, wykorzystaj weekend. Zainstaluj aplikację, wyjedź z Gdańska, weź rower, zaproś rodzinę lub znajomych, przyjedź, zobacz i poznaj, a nie będziesz żałował.

Appstore Google Play