UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

.

Wyżyna Gdańska jest położona na skraju Pojezierza Kaszubskiego, gdzie dominują łagodne wzgórza morenowe porośnięte lasami, a rzeka Radunia i jej rozlewiska i dopływy tworzą malownicze przełomy i zakola. To doskonały teren na rekreacyjne rodzinne wypady, aby odpocząć na łonie przyrody i skorzystać z szerokiej oferty ośrodków wypoczynkowych nad wodą.

Czy wiesz że...

Straszyn jest XIV wieczną wsią krzyżacką gdzie zatrzymywały się karawany kupieckie wędrujące "szlakiem bursztynowym" , a w XVI w. uruchomiono tu papiernię o dwóch kołach wodnych, która posiadała trzy znaki wodne (filigrany)

Czy wiesz że...

Stara Papiernia pochodzi z 1877 roku z zachowanymi holendrami z 1915 r. oraz maszynami papierniczymi z 1925 roku z zabytkowym piecem, w którym w latach 80. i 90. palono zarekwirowane narkotyki oraz akta i dokumenty służb bezpieczeństwa.

Czy wiesz że...

W drugiej połowie XVIII wieku właściciel Jankowa Karol Fryderyk von Conradi, ufundował we wsi wyższy zakład naukowy ( gimnazjum–Conradinum), który w 1900 przeniesiono do Gdańska Wrzeszcza gdzie istnieje do dnia dzisiejszego.

Czy wiesz że...

W Kowalach większość tutejszych gospodarzy tonęła w długach, karczma istniała tu już czterysta lat temu. Jednego z jej XVI-wiecznych właścicieli puszczono "z torbami", bo władze odebrały mu zgodę na wyszynk piwa. Była to kara za tolerowanie hazardu oraz gry w karty po godzinie dwudziestej drugiej.

Czy wiesz że...

W 1932 r. wybudowano w Zaskoczynie dom wypoczynkowy dla dzieci z niezamożnych rodzin, w którym przebywał m.in. Günter Grass, późniejsza tzw. Adolf-Hitler-Schule, którą w początku lat 40 XX w. przeniesiono do Jankowa. Dziś znajduje się w tym miejscu Dom Pomocy Społecznej dla osób starszych.

Czy wiesz że...

Ełganowo po I wojnie światowej z uwagi na niespotykanie wysoki niż w innych gminach Wolnego Miasta odsetek Polaków nazywane było Gniazdem Polaków.

Arrow left
Arrow right
Miejsca
icon

XIV- wieczny Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej w Lublewie

Centralnym punktem wsi, która miała charakter ulicówki dwudrożnej jest stary i...

Więcej
icon

Centrum rekreacji Juszkowo

Centrum rekreacji Juszkowo, to miejsce, w którym można popływać rowerkiem wodnym, kajakiem...

Więcej
icon

Elektrownia Bielkowo

Zabytek architektury hydrotechnicznej. Zbudowana w 1925 roku jako czwarta i największa z...

Więcej
icon

Elektrownia Juszkowo

Elektrownia Juszkowo powstała w 1937r. w miejsce istniejącego młyna wodnego. Ma charakter...

Więcej
Aplikacja
mobilna

Nie czekaj, wykorzystaj weekend. Zainstaluj aplikację, wyjedź z Gdańska, weź rower, zaproś rodzinę lub znajomych, przyjedź, zobacz i poznaj, a nie będziesz żałował.

Appstore Google Play