W ramach projektu ze środków unijnych, zrealizowanego za pośrednictwem LGD „Trzy Krajobrazy”, w Mierzeszynie powstał skwer historyczny z pomnikiem ks. Jana Pawła Aeltermanna i nowoczesną infrastrukturą kulturalno – rowerową. Na skwerze przed zabytkowym budynkiem XIX- wiecznej ceglanej szkoły stanęła stacja ładowania rowerów elektrycznych, stacja naprawy rowerów, stojaki rowerowe, ławeczki parkowe, tablica informacyjna w języku polskim, niemieckim i angielskim o historii Mierzeszyna i ks. Jana Pawła Aeltermanna, którego pomnik jest głównym elementem skweru. Bezpieczeństwo mieszkańcom i gościom zapewnia zewnętrzny defibrylator AED, umieszczony na murze szkoły. Całe przedsięwzięcie jest owocem oddolnej inicjatywy i pracy społecznej kilkudziesięciu osób, mieszkańców Mierzeszyna.
Nieopodal skweru znajduje się kościół. Świątynia pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła, wybudowana w XIV w., z barokowym wyposażeniem. Podczas prac renowacyjnych został w niej odkryty XVII – wieczny obraz pod tytułem „Pojmanie Pana Jezusa” - wysokiej wartości artystycznej, nieznanego autorstwa.
Po drugiej stronie drogi, nad stawkiem znajduje się drugi we wsi kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – świątynia neogotycka., poewangelicka, wybudowana w 1901 roku pod patronatem Cesarzowej Niemiec Augusty Wiktorii. W latach 1942 – 45 w tym kościele był przechowywany, w obawie przed nalotami na Gdańsk, „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.
Na przeciwko kościóła św. Bartłomieja warto wstąpić do Gminnej Biblioteki Publicznej w Trąbkach Wielkich, stała się kolejną atrakcją turystyczną Gminy Trąbki Wielkie. Wtedy to zakończony został remont Biblioteki, którego najważniejszym punktem było położenie na ścianach tapety z .. historią Mierzeszyna. Są na niej zamieszczone
wszystkie przedwojenne pocztówki Mierzeszyna i wiele historycznych zdjęć, a wśród nich dwie perełki. Zdjęcia potwierdzające, że w 1942 roku w kościele ewangelickim w Mierzeszynie przechowywany był słynny obraz Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”. Jedno z nich przedstawia obraz otwarty, a drugi zamknięty na kościelnym ołtarzu. Zdjęcia te zostały zakupione w Instytucie Herdera w Marburgu w Niemczech. Na tapecie znajdują się także zdjęcia powojenne otrzymane od naszych Czytelników. Jest także kącik poświęcony lokalnemu pisarzowi, poecie i rzeźbiarzowi – Zygmuntowi Bukowskiemu. Wszystkie zdjęcia zostały zeskanowane, poddane wstępnej obróbce komputerowej i znacznie powiększone. Dzięki temu można zobaczyć co tak naprawdę przedstawiają. Mając taką kolekcję fotografii w Bibliotece, każdy kto ją odwiedzi może poznać historię Mierzeszyna.