UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Atrakcyjne trasy rowerowe wokół Gdańska z nutą historii

Gdańsk od wieków pełnił bardzo ważną rolę centrum kultury i handlu. Wiek XVII to złoty okres dla tego miasta - stało się jednym z największych i najbogatszych miast europejskich. Przybywali tu kupcy, marynarze, ludzie nauki i sztuki z całej Europy. Wzniesiono wówczas najwspanialsze budowle, niektóre z nich można podziwiać po dzień dzisiejszy. Handel odbywał się w porcie zabudowanym spichrzami po obu stronach nabrzeży Wisły i Motławy. Zdarzało się, że na redzie na Zatoce Gdańskiej oraz wzdłuż rzeki Wisły i Motławy, aż po obecną Zieloną Bramę czekało 400 żaglowców, szczególnie w okresie trwania Jarmarku Dominikańskiego. Kapitanat portu mieścił się w Zielonej Bramie, zamykającej od strony portu ulicę Długi Targ. Tutaj stały stragany, tutaj dobijano targów a mieszkańcy z terenów przyległych sprzedawali swoje produkty.

Dziś ta część Gdańska pełni rolę turystyczną. Liczne statki i łodzie cumujące nad Motławą proponują wycieczki zarówno wzdłuż nabrzeża jak i na półwysep Helski. Głównym wydarzeniem sezonu jest Jarmark Dominikański, kontynuowany na wzór dawnych wieków, gdzie liczni sprzedawcy z całej Polski oferują swoje wyroby.

Warto wybrać się w trasy rowerowe, znajdujące się w Gdańsku, jak i wokół Gdańska. Proponujemy trasy na Wyżynie Gdańskiej (Kaszuby Północne) i na Żuławach Gdańskich.

Czy wiesz że...

W XIV wieku Gdańsk był największym rynkiem handlowym w Europie z prawem składu Prawo składu pozwalało na magazynowanie wielkich ilości towarów z całego świata w celu obniżenia wahań cenowych.

Czy wiesz że...

Kupcy gdańscy mieli monopol zarówno na sprzedaż płodów rolnych, bydła i wyrobów rzemieślniczych w Gdańsku. Wyjątek stanowił Jarmark Dominikański (zwany „Dominikiem”) kiedy chłopi żuławscy sprzedawali po korzystniejszych cenach, czy to kupcom holenderskim, angielskim, czy innym - bez pośrednictwa kupców.

Czy wiesz że...

Patrycjat Gdański nie tylko inwestował w ziemię, nie tylko jeździł na wieś, nie tylko budował tam dworki. Patrycjat zaczął wyglądać, zachowywać się i myśleć jak szlachta.

Czy wiesz że...

Po najbogatszych patrycjuszach, także średniozamożni mieszczanie, drobni rzemieślnicy postanowili lokować oszczędności poza miastem.

Czy wiesz że...

Kupcy gdańscy stanowili o potędze XVII-wiecznego Gdańska. Przyczynili się do jego rozkwitu i gospodarczej prosperity. To ich umiejętności, energia, wiedza, talent, odwaga, znajomość języków, ludzi i rynków decydowały o rozkwicie nadmotławskiego grodu w wielu sferach życia, nie tylko ekonomii.

Czy wiesz że...

Centrum biznesowym był Długi Targ ze szczególnym uwzględnieniem okolic Dworu Artusa. Ważnym i niemal codziennie odwiedzanym miejscem był port, gdzie można i trzeba było dopilnować załadunku, pracowników, zorientować się w cenach i informacjach ze świata.

Czy wiesz że...

Ruch na gdańskim nabrzeżu był nieustanny, przybijały i odpływały statki z Niderlandów, Anglii, Szkocji, Francji. Czasem wpływały do Gdańska całe flotylle, kilkadziesiąt statków wypełnionych towarami z całej Europy. Kapitanat portu mieścił się w Zielonej Bramie.

Czy wiesz że...

Dwór Artusa był ośrodkiem życia towarzyskiego Gdańszczan Wieczory urozmaicane były różnymi występami – muzyków, śpiewaków, linoskoczków, kuglarzy. Mimo oficjalnego zakazu, goście często spędzali czas na hazardzie, grze w kości i karty, bardzo popularne były też różnorodne zakłady oraz organizacja wystawnych uczt. Tutaj kupcy z całej Europy przy piwie i winie dokonywali transakcji handlowych.

Arrow left
Arrow right
Miejsca
icon

Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej – jedna z bram prowadzących do Stoczni Gdańskiej. 16...

Więcej
icon

Brama Wyżynna w Gdańsku

Brama ta otwiera Drogę Królewską w Gdańsku, gdyż to przy niej polscy królowie...

Więcej
icon

Dwór Artusa w Gdańsku

Dwór Artusa to jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków położonych przy tzw....

Więcej
icon

Park Oruński w Gdańsku

Zabytkowy, trzeci co do wielkości park miejski w Gdańsku, największy z historycznych...

Więcej
Aplikacja
mobilna

Nie czekaj, wykorzystaj weekend. Zainstaluj aplikację, wyjedź z Gdańska, weź rower, zaproś rodzinę lub znajomych, przyjedź, zobacz i poznaj, a nie będziesz żałował.

Appstore Google Play