UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Ścieżki, trasy i szlaki rowerowe pod Gdańskiem

Artykuły bloga:

1 Wyżyna Gdańska, Kaszuby Wschodnie - trasy, szlaki rowerowe oraz atrakcje turystyczne 
2 Wokół Gdańska - trasy, szlaki rowerowe oraz atrakcje turystyczne 
3 Żuławy Gdańskie - trasy, szlaki rowerowe oraz atrakcje turystyczne 
4 Gdańsk - trasy, szlaki rowerowe oraz atrakcje turystyczne

 

Gdańsk to szczególne miasto ze względu na swoją historię i położenie geograficzne.  Gdańsk  jest szóstym co do wielkości miastem w Polsce, głównym portem i stolicą województwa pomorskiego. Położony jest u ujścia Motławy, odnogi delty Wisły, której system rzeczny łączy 60% terytorium Polski, dając miastu wyjątkową przewagę jako centrum polskiego handlu morskiego.

Więcej o historii i powiązaniach Gdańska: 3 Krajobrazy Gdańskie (3krajobrazygdanskie.com)

Trasy rowerowe po Gdańsku: Trasy - 3 Krajobrazy Gdańskie (3krajobrazygdanskie.com)

Każda trasa znajdująca się w Gdańsku jest odpowiedni o połączona z pętlami Wyżyny Gdańskiej i Żuław Gdańskich. Trasy na mapie są oznaczone kolorem czerwonym.

Wyżyna Gdańska (Kaszuby Wschodnie), okolice Gdańska, część pojezierza kaszubskiego, charakteryzującego się wzgórzami morenowymi, pokryty lasami, polodowcowymi jeziorami i licznymi rzekami. Trasy i szlaki rowerowe są bardzo atrakcyjne pod względem widoków, krajobrazów naturalnych, zabytków sięgających XIV w. których nie można przegapić, planując wycieczki rowerowe.

Więcej o Wyżynie Gdańskiej (Kaszubach Wschodnich) : 3 Krajobrazy Gdańskie (3krajobrazygdanskie.com)

ścieżki rowerowe gdańsk

Ścieżki rowerowe przebiegają zarówno po duktach leśnych wokół jezior, wzdłuż rzek z zabytkowymi elektrowniami wodnymi, jak i po najważniejszych atrakcjach turystycznych. Trasy na mapie są oznaczone kolorem niebieskim.

Trasy rowerowe na Wyżynie Gdańskiej (Kaszubach Wschodnich) : Trasy - 3 Krajobrazy Gdańskie (3krajobrazygdanskie.com)

Żuławy Gdańskie, wschodnie okolice Gdańska to charakterystyczny ze względu na historię, zabytki i pejzaż zupełnie inny, przyjazny dla rodzin z dziećmi podróżujących na rowerach. Bogaty w zabytki architektury sakralnej jak i mieszkalnej. Szeroki horyzont i przestrzeń dadzą Ci niezapomniane przeżycia. Trasy Żuławskie sięgają ąz do Zatoki Gdańskiej, na Wyspę Sobieszewską. Wszystkie trasy regionu na mapie są oznaczone kolorem żółtym.

Więcej o historii Żuław Gdańskich: 3 Krajobrazy Gdańskie (3krajobrazygdanskie.com)

Trasy rowerowe na Żuławach Gdańskich: Trasy - 3 Krajobrazy Gdańskie (3krajobrazygdanskie.com)

Wszystkie ścieżki rowerowe są ze sobą połączone, co ułatwia planowanie krótkich jak i dłuższych wypraw rowerowych. Z Gdańska można wyjechać zarówno na Wyżynę Gdańską, jak i Żuławy Gdańskie. Każda trasa oferuje doznania rekreacyjne, wiedzę historyczną, wyzwania terenowe.

Rodzinne wycieczki rowerowe z dziećmi można planować na łatwych trasach. Na takich trasach na pewno nie będzie różnych niespodziewanych przygód, które mogłyby fajną wycieczkę zamienić w trudną wyprawę rowerową. Zawsze należy pamiętać o kaskach nawet, gdy ścieżki są łagodne i nie ma ruchu samochodowego.

Oprócz portalu warto korzystać z naszej aplikacji mobilnej, dostępnej w Sklepie Play oraz Appstore, ponieważ wielokrotnie możemy stanąć na rozdrożu, nie wiedząc jaką trasą rowerową jechać i w którym kierunku się udać. Szlaki często są słabo oznakowane i mogą wprowadzać w błąd. Taka sytuacja zdarza się wielokrotnie jeżdżąc rowerem, ale widać poprawę w wielu miejscach na szlakach rowerowych.

Niektóre szlaki są dla naprawdę wymagającego sprzętu rowerowego często strome i bardzo wymagające. Wiele tras leśnych jest szutrowych, a więc nie należy się wybierać na takie szlaki rowerem szosowym, ponieważ na piaszczystym terenie jazda nie będzie przyjemnością. 

Wybierając się na Wschodnią część Kaszub, znajdziemy wiele atrakcji turystycznych naturalnych, przyrodniczych i architektonicznych. Na Kaszubach jest mnóstwo tras i szlaków rowerowych, które kuszą atrakcjami, znajdującymi się wzdłuż rzek i brzegów jezior. Kaszuby Wschodnie – Wyżyna Gdańska, mając w sobie wszystkie te atrakcje stają się "mekką" dla współczesnych rowerzystów, kolarzy amatorów i zawodowców.

Ścieżki i szlaki rowerowe oraz atrakcje turystyczne na Żuławach Gdańskich, czyli pod Gdańskiem i w okolicach Gdańska.

Warto wybrać się poza Gdańsk i poznać okolice Gdańska, a przede wszystkich na Żuławach Gdańskich. Często urokliwe miejsca atrakcyjne turystycznie są nieznane dla przyjezdnych, jak również tutejszych mieszkańców. Wybierając się dalej pod Gdańsk możemy się zastanawiać, co warto zobaczyć i gdzie się wybrać, jednakże korzystając z naszego portalu można zaplanować wyjazd pod określone atrakcje turystyczne.

 Trasy, szlaki rowerowe wokół Gdańska i okolic

Nad samym morzem trasy rowerowe są bardzo widowiskowe i dotyczy to całego wybrzeża polskiego. Powyżej zdjęcie zrobione gdzieś w okolicach Poddąbia na otwartym morzu. Warto czasami się wybrać poza Gdańsk i jeździć na nieznanych terenach.

Trasy rowerowe Gdańsk

Trasy rowerowe pod Gdańskiem

Trasy rowerowe wokół Gdańska

Trasy rowerowe Gdańsk i wokół Gdańska.

Trasy, szlaki rowerowe Gdańsk i okolice oraz wokół Gdańska dodatkowo na Kaszubach.

Trasy pod Gdańskiem

  Dlaczego warto jeździć rowerem wokół Gdańska?

Przede wszystkim ścieżki rowerowe pod Gdańskiem są bezpieczne i większość szlaków jest sprawdzonych przez wielu rowerzystów. Trasy wokół Gdańska to często konkretnie określone poziomy trudności co oznacza, że każdy będzie mógł z nich korzystać wg tego jaką ma kondycję fizyczną. Ilość tras do wyboru powoduje, że naprawdę jest w czym wybierać pod względem tego co chcemy zobaczyć i jaki rodzaj szlaku rowerowego wybrać. 

Jeszcze 30 lat temu w samym Gdańsku nie istaniały drogi rowerowe, a teraz Trójmiasto jako metropolia może się pochwalić największą ilością tras rowerowych w Polsce. Warto zwrócić uwagę, że miejskie szlaki rowerowe to tylko jakaś część z tego co zapewnia cały teren pod Gdańskiem. Najlepszym sposobem zwiedzania tras poza Gdańskiem będzie dojazd samochodem do punktów początkowych szlaków i rozpoczęcie pordóży z punktu A do punktu B wg naszych map. Taka forma korzystania z wyznaczonych tras jest najpopularniejszą wśród rowerzystów. 

Nasza aplikacja zachęca do tego, aby rozpocząć przygodę ze zwiedzaniem terenów wokół Gdańska na rowerze. Aplikację można pobrać ze sklepów   Google Play   lub   AppStore   oczywiście całkowicie za darmo.

 Jakim rowerem pokonywać trasy, szlaki pod Gdańskiem?

Wybierając określoną trasę czy też wyznaczony szlak należy wziąć pod uwagę uwarunkowania terenu takie jak drogi asfaltowe, leśne, szutrowe, piaskowe a nawet przeprawę przez strumyki i tereny podmokłe w określonej porze roku. Rowery i ich rodzaj to bardzo ważna kwestia wybierając się na szlak. Przykładowo jadąc tzw. "kolażówką" nie powinniśmy planować tras poza asfaltowych lub wyłożonych kostką, ponieważ stracimy przyjemność z jazdy poprzez cienkie szosowe opony. Najlepszym rozwiązaniem jakie też doradzają doświadczeni rowerzyści to rowery górskie "mountain bike", które świetnie się sprawdzają na każdej nawierzchni jeśli opony są napompowane do górnych granic ciśnienia.

Większość rowerów na rynku to rowery górskie co widać na trasach rowerowych. Zachęcamy do wycieczek! 

 

Gdzie jeździć rowerem w Gdańsku, pod Gdańskiem i wokół Gdańska?

Gdzie się wybrać na trasy, szlaki rowerowe, aby zobaczyć atrakcyjne miejsca?

Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź przeglądając nasze propozycje.

W naszym portalu można znaleźć wszystkie najciekawsze i sprawdzone drogi rowerowe.

Poniżej przedstawiamy całą listę pętli, tras, szlaków rowerowych.

 

Trasy i szlaki rowerowe na Wyżynie Gdańskiej - Północne Kaszuby (kliniknij tutaj) - wokół jezior i rzek.

Wyżyna Gdańska   jest       położona na skraju Pojezierza   Kaszubskiego, gdzie dominują łagodne wzgórza morenowe porośnięte lasami, a rzeka Radunia i jej rozlewiska i dopływy tworzą malownicze przełomy i zakola. To doskonały teren na rekreacyjne rodzinne wypady, aby odpocząć na łonie przyrody i skorzystać z szerokiej oferty ośrodków wypoczynkowych nad wodą.

    Gdzie jeździć rowerem na Żuławach Gdańskich?  

Żuławy Gdańskie     niegdyś bardzo bogate, a dziś zachwycające uroczymi, unikalnymi, zabytkowymi obiektami sakralnymi i oryginalną architekturą domów podcieniowych. To obszar w delcie Wisły, płaski i bezleśny, poprzecinany kanałami odwadniającymi z centralnie przepływającą przez niego Motławą, bogaty w żyzną glebę. Jest świetnym terenem do wypadów za miasto szczególnie rowerowych, a zgłębiając wiedzę historyczną w pełni doznać jego unikalności.

Gdańsk - trasa rowerowa, szlak 47km. Warto się wybrać na wycieczkę rowerową i zobaczyć atrakcyjne miejsca w Gdańsku.

Gdańsk   od wieków pełnił bardzo ważną rolę centrum kultury i handlu. Wiek XVII to złoty okres dla tego miasta - stało się jednym z największych i najbogatszych miast europejskich. Przybywali tu kupcy, marynarze, ludzie nauki i sztuki z całej Europy. Wzniesiono wówczas najwspanialsze budowle, niektóre z nich można podziwiać po dzień dzisiejszy. Handel odbywał się w porcie zabudowanym spichrzami po obu stronach nabrzeży Wisły i Motławy. Zdarzało się, że na redzie na Zatoce Gdańskiej oraz wzdłuż rzeki Wisły i Motławy, aż po obecną Zieloną Bramę czekało 400 żaglowców, szczególnie w okresie trwania Jarmarku Dominikańskiego. Kapitanat portu mieścił się w Zielonej Bramie, zamykającej od strony portu ulicę Długi Targ.     Tutaj stały stragany, tutaj dobijano targów a mieszkańcy z terenów przyległych sprzedawali swoje produkty. Dziś ta część Gdańska pełni rolę turystyczną. Liczne statki i łodzie cumujące nad Motławą proponują wycieczki zarówno wzdłuż nabrzeża jak i na półwysep Helski. Głównym wydarzeniem sezonu jest Jarmark Dominikański, kontynuowany na wzór dawnych wieków, gdzie liczni sprzedawcy z całej Polski oferują swoje wyroby.

 Trasy rowerowe i szlaki w lasach gdańskich i pod Gdańskiem (Trójmiejskim Parku Krajobrazowym) - zielone drogi rowerowe!

Warto przejechać przez tzw. zielone szlaki i trasy rowerowe prowadzące przez drogi leśne w Gdańsku i pod gdańskiem, ponieważ daje to zupełnie inną jakość powietrza, ciszę i bliskość z naturą.

Niektóre trasy są bardzo strome i niebezpieczne, dlatego też warto pomyśleć o kasku i ochraniaczach w razie upadku. 

 Trasy rowerowe leśne - Gdańsk

Część tras rowerowych, leśnych jest dobrych do rekreacyjnej jazdy na rowerach z dziećmi.

Trasy rowerowe w lasach pod gdańskiem 

W trakcie jazdy po wielu trasach można spotkać niesamowite widoki.

Jeziora wśród gdańskich lasów na trasach i szklakach rowerowych

Patrząc z lotu ptaka na tereny tras rowerowych śmiało można powiedzieć, że zwiedzanie wszystkich zakątków może zająć bardzo dużo czasu.

 Gdańskie trasy rowerowe z lotu ptaka

Obsługa: Kampanie reklamowe ADS (Adwords) i pozycjonowanie stron Trójmiasto - Gdańsk, Sopot, Gdynia.