UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Atrakcyjne trasy rowerowe, szlaki wokół Gdańska i pod Gdańskiem

Gdańsk to szczególne miasto ze względu na swoją historię i położenie geograficzne. Gdańsk jest szóstym co do wielkości miastem w Polsce, głównym portem i stolicą województwa pomorskiego. Jest głównym miastem historycznego województwa Pomorza Wschodniego. Jego mieszkańcy nazywani są Gedanesi, od starożytnej łacińskiej nazwy miasta, które było Gedanum. Ludność była zróżnicowana kulturowo i etnicznie, nadana przez Niemców, Polaków, Flamandów, Żydów, Szkotów, ale przede wszystkim Holendrów, którzy pozostawili najbardziej znaczący ślad architektoniczny w historycznym centrum. Gdańsk położony jest u ujścia Motławy, odnogi delty Wisły, której system rzeczny łączy 60% terytorium Polski, dając miastu wyjątkową przewagę jako centrum polskiego handlu morskiego.

Poprzez położenie geograficzne i historię:

  • wokół gdańska mamy atrakcyjne trasy rowerowe
  • na szlakach rowerowych pod gdańskiem możemy spotkać różnego rodzaju atrakcje takie jak zabytki czy też piękne widoki na całą panoramę
  • okolice Gdańska to także szlaki rowerowe wokół jezior i rzek

Dlaczego warto jeździć rowerem wokół Gdańska?

Przede wszystkim trasy rowerowe pod Gdańskiem są bezpieczne i większość szlaków jest sprawdzonych przez wielu rowerzystów. Trasy wokół Gdańska to często konkretnie określone poziomy trudności co oznacza, że każdy będzie mógł z nich korzystać wg tego jaką ma kondycję fizyczną. Ilość tras do wyboru powoduje, że naprawdę jest w czym wybierać pod względem tego co chcemy zobaczyć i jaki rodzaj szlaku rowerowego wybrać. 

Jeszcze 30 lat temu w samym Gdańsku nie istaniały drogi rowerowe, a teraz Trójmiasto jako metropolia może się pochwalić największą ilością tras rowerowych w Polsce. Warto zwrócić uwagę, że miejskie szlaki rowerowe to tylko jakaś część z tego co zapewnia cały teren pod Gdańskiem. Najlepszym sposobem zwiedzania tras poza Gdańskiem będzie dojazd samochodem do punktów początkowych szlaków i rozpoczęcie pordóży z punktu A do punktu B wg naszych map. Taka forma korzystania z wyznaczonych tras jest najpopularniejszą wśród rowerzystów. 

Nasza aplikacja zachęca do tego, aby rozpocząć przygodę ze zwiedzaniem terenów wokół Gdańska na rowerze. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore oczywiście całkowicie za darmo.

 Trasy, szlaki rowerowe Gdańsk, pod gdańskiem i wokół gdańska.

 

Jakim rowerem pokonywać trasy, szlaki pod Gdańskiem?

Wybierając określoną trasę czy też wyznaczony szlak należy wziąć pod uwagę uwarunkowania terenu takie jak drogi asfaltowe, leśne, szutrowe, piaskowe a nawet przeprawę przez strumyki i tereny podmokłe w określonej porze roku. Rowery i ich rodzaj to bardzo ważna kwestia wybierając się na szlak. Przykładowo jadąc tzw. "kolażówką" nie powinniśmy planować tras poza asfaltowych lub wyłożonych kostką, ponieważ stracimy przyjemność z jazdy poprzez cienkie szosowe opony. Najlepszym rozwiązaniem jakie też doradzają doświadczeni rowerzyści to rowery górskie "mountain bike", które świetnie się sprawdzają na każdej nawierzchni jeśli opony są napompowane do górnych granic ciśnienia.

Trasy rowerowe pod gdańskiem

Większość rowerów na rynku to rowery górskie co widać na trasach rowerowych.


 

Gdańsk - trasy rowerowe, szlaki - mapa.

Gdzie jeździć rowerem w Gdańsku, pod Gdańskiem i wokół Gdańska?

Gdzie się wybrać na trasy, szlaki rowerowe, aby zobaczyć atrakcyjne miejsca?

Na te i inne pytania można znaleźć przeglądając nasze propozycje

W naszym portalu można znaleźć wszystkie najciekawsze i sprawdzone drogi rowerowe.

Poniżej przedstawiamy całą listę pętli, tras, szlaków rowerowych.

Trasy i szlaki rowerowe na Wyżynie Gdańskiej - Północne Kaszuby (kliniknij tutaj) - wokół jezior i rzek.

Wyżyna Gdańska jest   położona na skraju Pojezierza Kaszubskiego, gdzie dominują łagodne wzgórza morenowe porośnięte lasami, a rzeka Radunia i jej rozlewiska i dopływy tworzą malownicze przełomy i zakola. To doskonały teren na rekreacyjne rodzinne wypady, aby odpocząć na łonie przyrody i skorzystać z szerokiej oferty ośrodków wypoczynkowych nad wodą.

 Gdzie jeździć rowerem na Żuławach Gdańskich? 

Żuławy Gdańskie   niegdyś bardzo bogate, a dziś zachwycające uroczymi, unikalnymi, zabytkowymi obiektami sakralnymi i oryginalną architekturą domów podcieniowych. To obszar w delcie Wisły, płaski i bezleśny, poprzecinany kanałami odwadniającymi z centralnie przepływającą przez niego Motławą, bogaty w żyzną glebę. Jest świetnym terenem do wypadów za miasto szczególnie rowerowych, a zgłębiając wiedzę historyczną w pełni doznać jego unikalności.

Gdańsk - trasa rowerowa, szlak 47km. Warto się wybrać na wycieczkę rowerową i zobaczyć atrakcyjne miejsca w Gdańsku.

Gdańsk od wieków pełnił bardzo ważną rolę centrum kultury i handlu. Wiek XVII to złoty okres dla tego miasta - stało się jednym z największych i najbogatszych miast europejskich. Przybywali tu kupcy, marynarze, ludzie nauki i sztuki z całej Europy. Wzniesiono wówczas najwspanialsze budowle, niektóre z nich można podziwiać po dzień dzisiejszy. Handel odbywał się w porcie zabudowanym spichrzami po obu stronach nabrzeży Wisły i Motławy. Zdarzało się, że na redzie na Zatoce Gdańskiej oraz wzdłuż rzeki Wisły i Motławy, aż po obecną Zieloną Bramę czekało 400 żaglowców, szczególnie w okresie trwania Jarmarku Dominikańskiego. Kapitanat portu mieścił się w Zielonej Bramie, zamykającej od strony portu ulicę Długi Targ.   Tutaj stały stragany, tutaj dobijano targów a mieszkańcy z terenów przyległych sprzedawali swoje produkty. Dziś ta część Gdańska pełni rolę turystyczną. Liczne statki i łodzie cumujące nad Motławą proponują wycieczki zarówno wzdłuż nabrzeża jak i na półwysep Helski. Głównym wydarzeniem sezonu jest Jarmark Dominikański, kontynuowany na wzór dawnych wieków, gdzie liczni sprzedawcy z całej Polski oferują swoje wyroby.

 

 Galeria zdjęć z tras i szlaków rowerowych Gdańska i Kaszub.

Trasy, szlaki rowerowe wokół Gdańska, Kaszub oraz pod Gdańskiem.

Podczas wycieczek rowerowych warto korzystać z naszej aplikacji, ponieważ wielokrotnie możemy stanąć na rozdrożu nie wiedząc jaką trasą rowerową jechać i w którym kierunku się udać. Szlaki często są słabo oznakowane i mogą wprowadzać w błąd. Taka sytuacja zdarza się wieloktrotnie jeżdżąc rowerem ale widać poprawę w wielu miejscach na szlakach rowerowych.

Trasy rowerowe wokół Gdańsk

Niektóre szlaki są dla naprawdę wymagającego sprzętu rowerowego często strome i bardzo wymagające. Tego typu trasy oznaczamy kolorem brązaowym - ciemno czerwonym - buraczkowym ;)

Trasy rowerowe wokół gdańska.

Wiele tras leśnych jest szutrowych a więc nie należy się wybierać na takie szlaki rowerem szosowym, ponieważ na piaszczystym terenie jazda nie będzie przyjemnością. 

 Trasy, szlaki rowerowe - Gdańsk.

Nad samym morzem trasy rowerowe są bardzo widowiskowe i dotyczy to całego wybrzeża polskiego. Powyżej zdjęcie zrobione gdzieś w okolicach Poddąbia na otwartym morzu. Warto czasami się wybrać poza Gdańsk i jeździć na nieznanych terenach.

Trasy, szlaki rowerowe Gdańsk

Rodzinne wycieczki rowerowe z dziećmi można planować na łatwych trasach, nie wymagającyh często asfaltowych. Na takich trasach na pewno nie będzie różnych niespodziewanych przygód, które mogłby fajną wycieczkę zamienić w trudną wyprawę rowerową. Zawsze należy pamiętać o kaskach nawet, gdy trasy są łagodne i nie ma ruchu samochodów.