UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Pętla Z9 - Na styku trzech gmin
Dystans trasy: 37.3 km
Czas przejazdu: 3:00

Jedna z najdłuższych tras rowerowych. Zakładając, że nasze rowery przyjechały autem, to najlepiej zatrzymać się w Pruszczu pod Parkiem Kulturowym Faktoria, którą na końcu trasy, jeśli tylko starczy nam sił będziemy mogli zwiedzić. Ba, jeżeli ktoś nie był, zwłaszcza z dziećmi, to koniecznie trzeba to miejsce zobaczyć. Park kulturowy stanowi rekonstrukcję Faktorii Handlowej i Międzynarodowego Szlaku Bursztynowego z okresu wpływów rzymskich w Pruszczu Gdańskim. Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie turystyczno-archeologiczne w skali całego kraju.

Na trasie znajduje się wiele ciekawych obiektów, m.in. Skansen maszyn rolniczych w Mokrym Dworze, kościół we Wróblewie, ruiny zamku krzyżackiego w Grabinie – Zameczek, kościół w Krzywym Kole i wiele innych. Skorzystać można także z wielu miejsc odpoczynku z wiatami, stołami i ławkami.

Pętla liczy około 40 kilometrów i można pokonać ją w trzy godziny, jednakże chcąc zatrzymać się w tak wielu miejscach i skorzystać z sielskich uroków, warto zaplanować cały dzień.

Najciekawsze obiekty: Faktoria Rzymska w Pruszczu Gdańskim, skansen maszyn żuławskich oraz wiatrak w Mokrym Dworze, przystań kajakowa z miejscem rekreacji w Lędowie, kościół nad Motławą we Wróblewie, pozostałości zamku krzyżackiego w Grabinie- Zameczku, kościół w Różynach. Gastronomia: Restauracja nad Motławą w Suchym Dębie

Kategorie
dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Arrow left
Arrow right