UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Pętla Z2 - Odkryj Żuławy
Dystans trasy: 31.2 km
Czas przejazdu: 3:00

To kolejna trasa odkrywająca przed nami uroki i walory Żuław Gdańskich. Poza małym fragmentem prowadzonym w pasie drogi 227, trasa prowadzi mało uczęszczanymi drogami publicznymi, ścieżkami rowerowymi i płytami osadzonymi na drogach gruntowych. Generalnie jest to bezpieczna i przyjazna pętla rowerowa, przez co polecana jest dla rodzin z dziećmi i dla seniorów, na co wpływ ma jej płaski charakter. Przygodę możemy rozpocząć w miejscowości Lędowo lub Wróblewo. W obu znajduje się infrastruktura sprzyjająca turystyce rowerowej.

Szczególnie warto zatrzymać się przy kościółku we Wróblewie. Pięknie zagospodarowana przestrzeń (wiata, stoły, parking), zlokalizowana nad samą rzeką Motławą z możliwością zapoznania się z historią kościoła i jego wnętrzem. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP we Wróblewie pochodzi z XVI wieku i możemy w nim podziwiać kopię ołtarza: cztery skrzydła ołtarzowe wykonane ok. 1500 roku przez malarza niderlandzkiego z kręgu Mistrza Widoku Św. Guduli, z których po wojnie zachowały się trzy. Oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Kościół otaczają obfite dęby, z których najdorodniejszy ma około 5 m w obwodzie.

Przemierzając tą trasę możemy poczuć otaczającą nas przestrzeń, która daje nam poczucie wolności.

Najciekawsze obiekty: przystań kajakowa i miejsce rekreacji w Lędowie, zabytkowa dzwonnica mennonicka na cmentarzu w Wiślinie, kościół z XVII w. we Wróblewie nad Motławą, ruiny kościoła we Wocławach. Gastronomia: restauracja i hotel Pod Lipami w Bystrej.

Kategorie
dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Arrow left
Arrow right