UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Pętla W13 Rekreacyjnie po gminie Trąbki Wielkie
Dystans trasy: 19.5 km
Czas przejazdu: 2:00

Cząstkowo leży około 30 kilometrów od Gdańska. Jest to niewielka wioska położona na opadającej skarpie do pobliskiego jeziora. Po jednej stronie otoczona pięknymi lasami, po drugiej rozciąga się widok na ścieżki, wysepki i dołki pola golfowego w Postołowie.W samej miejscowości możemy dobrze zjeść, a także zamówić nocleg, jeżeli zamierzamy wykorzystać aurę miejsca i uprawiać kilkudniową turystykę rowerową. Możemy też spędzić doskonały dzień z rodziną na krótkiej 20-kilometrowej eskapadzie.

W samej miejscowości, poza atrakcjami pensjonatu "Noce i Dnie" oraz restauracji Sentoza-Golf (place zabaw dla dzieci, boiska, możliwość wypożyczenia kajaku, miejsce do grillowania) zobaczyć możemy stadninę z rasowymi końmi. Wybierając się w drogę najlepiej jechać w kierunku Pawłowa, a stamtąd do miejscowości Drzewina, otoczonej lasem z każdej ze stron. Tutaj warto zatrzymać się w Military Base Camp. To atrakcyjne miejsce, do którego przyjeżdża młodzież i dzieci. Jest tam wioska Św. Mikołaja, wigwamy, możliwość rozegrania konkurencji paintballowej, zobaczenia mini-zoo, a także przenocowania, pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji. Jadąc dalej malowniczym obszarem objętym programem Natura 2000, mijamy miejscowości Olszanka i Błotnia, i docieramy do miejscowości Mierzeszyn. W tym miejscu zaskakują nas dwie rzeczy: postawione blisko siebie, całkiem sporej wielkości, dwa malownicze i zabytkowe kościoły oraz widok na niezamieszkałą i niezurbanizowana dolinę Kłodawy. Warto tez zatrzymać się w tej miejscowości chwilę dłużej i przeczytać bogatą historię tego kupieckiego miasta, leżącego na trakcie kupieckim z Gdańska do Kościerzyny.

Kto wykaże się charakterem turysty, może odnaleźć zarówno ślady historii jak i pięknej przyrody, w tym biegające w ośrodku hodowlano-treningowym konie pełnej krwi angielskiej.

Z Mierzeszyna wracamy pięknym leśnym duktem w kierunku Zaskoczyna, kolejnej malowniczej miejscowości na trasie. Znajdują się tam budynki byłego sanatorium przeciwgruźliczego, pełniącego w czasie wojny rolę szpitala dla pilotów Luftwaffe z piękną rzeźbą Macierzyństwo. Dla osób z duszą odkrywców można pokusić się o odnalezienie grobowców rodziny von Kanitz.

Opuszczając miejscowość, jedziemy w kierunku Czerniec i Czerniewa, gdzie znów możemy podziwiać biegające konie, kozy i bocianie gniazda. Dojeżdżając do głównej drogi kierujemy się w prawo w kierunku Granicznej Wsi i dalej w stronę Cząstkowa -miejsca początku i końca naszej podróży.

Cała trasa liczy około 22 kilometrów. Jest niesamowicie urokliwa, łatwa i przyjemna do wypadów z całą rodziną. Nie ma tam wyodrębnionych ścieżek rowerowych, ale jedziemy szutrowo, asfaltowo, brukowymi drogami i duktami leśnymi. Ruch jest niewielki, przez co trasa jest bezpieczna.

 

Kategorie
dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Arrow left
Arrow right