UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Pętla W11 - Po bezdrożach
Dystans trasy: 36.0 km
Czas przejazdu: 3:30

Jedna z dłuższych pętli rowerowych LGD „Trzy Krajobrazy” z Żuław Gdańskich na Wyżynę Gdańską. Trasa średnio-trudna ze względu na długość i na rodzaj nawierzchni. Dominuje asfalt, miejscami, zwłaszcza w miejscowościach znajdują się wydzielone ścieżki rowerowe, ale też są spore odcinki prowadzące po bezdrożach. Zalecany rower terenowy. Trasa dwukrotnie przecina autostradę. Można skorzystać z parkingu w miejscowości Cieplewo. Z Pszczółek do Sobowidza trasa prowadzi urokliwym wałem po dawnej wąskotorowej linii kolejowej, zamienionej na bezpieczną ścieżkę rowerową.

Na skrzyżowaniu Ulkowy - Żelisławki warto skręcić do historycznej miejscowości Żelisławki, w której zachował się piękny pałac z parkiem podworskim i lapidarium. Nazwa pochodzi od imienia rycerza Żelisława, któremu jest poświęcony kamień pamiątkowy. W Sobowidzu możemy skorzystać z punktu widokowego, z którego rozpościera się piękny widok na jezioro Sobowidzkie, a także na okolicę.

Najciekawsze obiekty: Sanktuarium w Trąbkach Wielkich, odrestaurowany park podworski w Wojanowie, pałac, park i lapidarium w Żelisławkach, Dolina Kłodawy, ruiny dworku jak z horroru w Świńczu, wieża widokowa w Sobowidzu.

Kategorie
dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Arrow left
Arrow right