UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Pętla W12 Z Trąbek do Kleszczewa
Dystans trasy: 21.8 km
Czas przejazdu: 2:00

Trasa z Trąbek Wielkich do Kleszczewa, lub odwrotnie, może być zrealizowana po dojechaniu do tych miejscowości rowerem lub samochodem. Wydaje się, że w przypadku tego drugiego środka lokomocji najlepiej zaparkować przy restauracji Gościniec dla Przyjaciół w Kleszczewie. Mają tam przepyszne swojskie jedzenie, w tym świeże ryby, obok przepływa rzeka Kłodawa, która w tamtym miejscu zasilana jest strumykiem o nazwie Czerwona. W samym gościńcu można odpocząć zarówno w środku, jak i w cieniu drzew, nad Kłodawą. Jest tam duży plac zabaw dla dzieci, urokliwy mostek, zwierzątka, stojak na rowery i wiele innych ciekawych atrakcji – warto odkrywać je samemu!

Z Kleszczewa najlepiej ruszyć nową trasą rowerową, wybudowaną wzdłuż drogi powiatowej i w ten sposób możemy dojechać do Trąbek, gdzie wstąpić możemy na moment do pobliskiego Sanktuarium Najświętszej Marii Panny, lub odpocząć w ogrodach przykościelnych.
Stamtąd wyjeżdżamy drogą na wprost, przecinając powiatówkę i udajemy się w stronę Ełganowa. Cała trasa jest niesamowicie malownicza, wiosenna zieleń koi oczy, lato rozpieszcza słonecznymi kolorami.

Dojeżdżając do Ełganowa, uwagę przykuwa wiekowa trójstopniowa kapliczka z 1864 roku, otoczona czterema lipami. Przy kościele natomiast zauważyć możemy specyficzny głaz, upamiętniający 70-tą rocznicę wywózki rodzin mieszkających w tej miejscowości przez hitlerowców.

Z Ełganowa, jadąc szutrową, brukową drogą dojeżdżamy do Postołowa, gdzie w samej miejscowości napotykamy kolejną na tej trasie, przepiękną i ładnie utrzymaną przydrożną kapliczkę, a zaraz za miejscowością w odległości około kilometra, możemy się zatrzymać i podziwiać nowe, ciągle rozwijające się pole golfowe. Jest to jedno z nielicznych pól na Pomorzu.

Jadąc dalej, warto zatrzymać się w miejscowości Cząstkowo. To nieduża wioska położona na łagodnej skarpie, opadająca do Jeziora Bronisława. W samej miejscowości koniecznie należy zatrzymać się w kameralnym pensjonacie Noce i Dnie, ze stadniną rasowych koni lub w przepięknej i malowniczej restauracji Sentoza-Golf.

Cząstkowo, to również doskonała baza wypadowa na kilkudniowe wycieczki pieszo-rowerowe po okolicach. Pobliskie lasy, pola i zbiorniki wodne stanowią ukojenie dla oczu i zmysłów. Warto zaplanować sobie kilkugodzinną podróż z dziećmi, ponieważ często będąschodzić z roweru i korzystać z napotykanych atrakcji przyrodniczych

W zależności od naszej kondycji, podróż z Cząstkowa możemy kontynuować w kierunku Pawłowa /pętla nr./, łącznie będzie to trochę ponad 40km, lub wracać w kierunku Granicznej Wsi, rozłożonej pośród pól i lasów, znanej z tragicznej historii. W czasie wojny był tu „Obóz dla Jeńców Cywilnych Graniczna Wieś", w którym przebywało 350 więźniów. Rozstrzelano w nim znanego działacza polonijnego z Gdańska Alfa Liczmańskiego. We wsi jest też budyek oryginalnej kuźni z 1925 roku, można podziwiać, ale trzeba rozmawiać z gospodarzem.

Jadąc dalej mijamy kolejną malowniczą miejscowość Czerniewo i Czerniec, a za dosłownie parę kilometrów dojeżdżamy do Kleszczewa, w którym zaczynaliśmy naszą podróż. Trasa liczy łącznie 21 kilometrów. Można przejechać nią na zasadzie sportowej w półtorej godziny, ale można też zgubić cały dzień, zwłaszcza jeżeli jedzie się całą rodziną, a wyjazd ma charakter rowerowo-turystyczno-piknikowy. Trasa jest łatwa, urokliwa i chyba nie zbyt znana mieszkańcom Gdańska i okolic. Na tamtejszych wiejskich dróżkach ruch jest leniwy, przez co trasa wydaje się być bezpieczna.

 

Kategorie
dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Arrow left
Arrow right