UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Pętla Z3 - Perły architektoniczne Żuław Gdańskich
Dystans trasy: 32.9 km
Czas przejazdu: 3:00

Pętla, która prowadzi nas w sercu Żuław Gdańskich, zwanych także Steblewskimi. Chociaż jest ona prowadzona po płaskim terenie i brak tutaj jakichkolwiek podjazdów, to jednak przez swoją długość polecana jest dla nieco bardziej wprawionych, głodnych przygód turystów rowerowych.

Przygodę proponujemy rozpocząć w miejscowości Suchy Dąb, gdzie pod budynkiem Urzędu Gminy możemy zostawić swój pojazd i przesiąść się na rower. Na uwagę zasługuje XVIII – wieczny dom podcieniowy w Trutnowych, który jest jedynym zachowanym w oryginale na Żuławach przykładem zamożności gburów – chłopów żuławskich.

Warto także zatrzymać się przy ruinach dawnego zameczku krzyżackiego w Grabinie – Zameczek. W dawnych wiekach była to siedziba władz krzyżackich, a później gdańskich, które rządziły Żuławami Gdańskimi.

Trasa kumuluje w sobie wszystkie najbardziej charakterystyczne dla Żuław zabytki architektoniczne zarówno kościoły jak i zachowane do dzisiaj domy podcieniowe.

 

Najciekawsze obiekty: pozostałości zamku krzyżackiego w Grabinie Zameczku, kościół z XVII w., urokliwie położony nad Motławą we Wróblewie wraz z pełnym wyposażeniem dla odpoczynku (kryta wiata, ławy i parking), dom podcieniowy w Miłocinie, kościół z XIVw. i dom podcieniowy w Trutnowach, miasteczko ruchu drogowego i kościół w Cedrach Wlk., kościół z XVII w. pięknym żuławskim wnętrzem  i wiejska zagroda w Osicach Gastronomia: Restauracja nad Motławą w Suchym Dębie, Cedrowy Dworek w Cedrach Wielkich z nowoczesnym stylizowanym na żuławskie wnętrzem.

Kategorie
dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Arrow left
Arrow right