UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Pętla Z7- Suchy Dąb, krótko, łatwo i przyjemnie
Dystans trasy: 17.4 km
Czas przejazdu: 1:30

Pętlę rowerową najlepiej rozpocząć, zostawiając samochód na parkingu przy budynku Urzędu Gminy w Suchym Dębie, udając się na południe w kierunku Krzywego Koła. Całą trasę zaliczyć można do łatwych. Polecana w szczególności dla rodzin, aczkolwiek sporo trasy wytyczona jest po mało ruchliwych, ale jednak drogach publicznych. 

Naprzeciw domu podcieniowego, przy świetlicy wiejskiej w Krzywym Kole, można skorzystać z ogólnodostępnego przystanku rowerowego z ławkami i stołami, podziwiając dawną architekturę Żuław Gdańskich.

Na uwagę zasługuje XVII- wieczny kościół  w Krzywym Kole. Przed II wojną światową był to kościół ewangelicki. Wewnątrz zachowało się niemal kompletne wyposażenie z XVII i XVIII w., m.in. polichromowane ławy gospodarzy z portretami apostołów na zapleckach i kobiece personifikacje cnót w zachodniej części kościoła na drzwiczkach ław sceny biblijne, portrety świętych i postaci biblijnych, nazwiska i gmerki rodowe fundatorów, girlandy owocowe i kwiatowe. Obok kościoła można skorzystać z ławeczek w cieniu drzew.

 

Najciekawsze obiekty: kościół (obiekt z XVII w. z odrestaurowanym wnętrzem, pełny kolorowych fresków z niesamowitą atmosferą- koniecznie zobacz) i cmentarz mennonicki w Krzywym Kole, ruiny XIV - wiecznego kościoła w Steblewie i XV - wieczny kościół w Osicach. Gastronomia: Restauracja nad Motławą w Suchym Dębie, serwująca w sezonie domową kuchnię polską.

Kategorie
dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Arrow left
Arrow right