UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Pętla Z5 - Północna Trasa Wiślana
Dystans trasy: 21.2 km
Czas przejazdu: 2:00

Trasa prowadzi nas po urokliwych równinach żuławskich. Podróż najlepiej rozpocząć w miejscowości Cedry Wielkie. Trasa jest bardzo łatwa i polecana szczególnie rodzinom z dziećmi. Wschodnia część pętli biegnie wzdłuż trasy EuroVelo 9, która jest częścią europejskiej sieci szlaków rowerowych. Biegnie wyasfaltowaną ścieżką po wale Wisły.

Na trasie mijamy strażnice wałowe w Kiezmarku i Leszkowach, które w dawnych wiekach pełniły bardzo ważną rolę w prowadzeniu polityki przeciwpowodziowej Żuław Gdańskich.

Ciekawym obiektem jest także XVII- wieczny kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Kiezmarku. Budynek kościoła to budowla o konstrukcji słupowo-ryglowej, jednonawowa. W górnej jej części znajdują się cztery tarcze zegara mechanicznego datowane na XIX w. oraz na ścianie południowej, dwa zegary słoneczne, kamienny z datą 1653 i drewniany z początku XIX w. W Cedrach Wielkich, naprzeciwko zabytkowego kościoła pw. Aniołów Stróżów (bryłą podobny do kościoła w Steblewie) powstała bardzo nowoczesna inwestycja - hala z pełnowymiarowym boiskiem i z 250 miejscami dla publiczności. Zasilana będzie pompą cieplną i bateriami fotowoltaicznymi. Część hali stanowi rozbudowę szkoły podstawowej.

 

Najciekawsze obiekty: miasteczko ruchu drogowego i kościół w Cedrach Wlk, XIX. w strażnica wałowa i kościół z XVII w. w Kiezmarku, marina w Błotniku 
Gastronomia: Cedrowy Dworek w Cedrach Wlk. z nowoczesnym stylizowanym na żuławskie wnętrzem.

Kategorie
dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Arrow left
Arrow right