UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Pętla Z8 - Na styku dwóch gmin Pszczółki i Suchy Dąb
Dystans trasy: 18.0 km
Czas przejazdu: 1:45

Trasę zaczynamy w Pszczółkach lub zostawiając samochód na parkingu przy budynku Urzędu Gminy w Suchym Dębie. Całą trasę zaliczyć można do łatwych. Polecana w szczególności dla rodzin, aczkolwiek sporo trasy wytyczona jest po mało ruchliwych, ale jednak drogach publicznych. Po możliwym krótkim odpoczynku wracamy w kierunku Pszczółek. Trasę można pokonać jadąc żwawym rytmem w godzinę, ale chcąc sie zatrzymać i skorzystać z jej uroków najlepiej zaplanować około trzech godzin. 

Na uwagę zasługuje XVII- wieczny kościół  w Krzywym Kole. Przed II wojną światową był to kościół ewangelicki. Wewnątrz zachowało się niemal kompletne wyposażenie z XVII i XVIII w., m.in. polichromowane ławy gospodarzy z portretami apostołów na zapleckach i kobiece personifikacje cnót w zachodniej części kościoła na drzwiczkach ław sceny biblijne, portrety świętych i postaci biblijnych, nazwiska i gmerki rodowe fundatorów, girlandy owocowe i kwiatowe. Obok kościoła można skorzystać z ławeczek w cieniu drzew.

Pętla jest typowo rekreacyjna w monotonnym krajobrazie Żuławskim.

Najciekawsze obiekty: Muzeum Miodu w Pszczółkach, kościół (obiekt z XVII w. z odrestaurowanym wnętrzem, pełny kolorowych fresków z niesamowitą atmosferą- koniecznie zobacz ) i cmentarz mennonicki w Krzywym Kole. Gastronomia: Restauracja nad Motławą w Suchym Dębie serwująca w sezonie domową kuchnię polską.

Kategorie
dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Arrow left
Arrow right